Rady a tipy jak by mohl vypadat ten nejlepší svatební přípitek. Přípitky na svatbách by neměly být vážné a příliš zdlouhavé, měly by spojovat minulost, součastnost a budoucnost.
Rady a tipy jak by mohl vypadat ten nejlepší svatební přípitek. Přípitky na svatbách by neměly být vážné a příliš zdlouhavé, měly by spojovat minulost, součastnost a budoucnost.
Tři různé názvy, pod kterými se skrývá kouzlo tradice, a to poblahopřát novomanželům hodně štěstí do právě uzavřeného manželství, zahájit svatební hostinu slavnostním přípitkem, ale také udělit pár rad a pobavit svatebčany.
Svatební proslov je určitým společenským pravidlem a se svatbou je neodmyslitelně spjatý. Svatební proslov pronáší jeden ze svědků a dále pak otec nevěsty, ale ani to není daným pravidlem. Ke svatebnímu přípitku se zpravidla podává šampaňské.
Přípitky na svatbách by neměly být vážné a příliš zdlouhavé, měly by spojovat minulost, současnost a budoucnost, popřípadě vyjadřovat jednu z těchto etap života novomanželů. Postačí pár milých vzpomínek na společně strávené chvíle, zažertování pro odlehčení atmosféry a požehnání novomanželům.
Krok první – oslovení:
Hned na začátku se musíme rozhodnout, zda mluvíme ke svatebčanům či přímo k novomanželům, popřípadě jestli mluvíte sám za sebe či za všechny svatebčany. Musíte vědět, zda se bude pronášet přípitek jeden nebo bude svatebních přípitků více.
Oslovení tedy můžeme zvolit:
Drahé děti, vážení hosté !
Drazí svatebčané, milí přátelé !
Milá Pavlo, milý Petře, milí hosté!
Popřípadě zvolíme nějakou kombinaci.
Krok druhý – úvod (minulost):
V úvodu je dobré se představit (můžete zmínit, jak dlouho se znáte s nevěstou či ženichem) a zavtipkovat, abyste k sobě přitáhli pozornost okolí.
Například: Pavlínku si pamatuji ještě jako miminko v kočárku…,
nebo vyrůstali jsme spolu celý život…
a přidat nějakou vtipnou příhodu. Např. Pamatuju si jak byla roztomilá, když naší kočku nutila jíst žížaly a jsem rád, že k tomu nenutila taky mě…
Krok třetí – jádro svatební řeči (současnost):
Dobré je zmínit kde se ti dva seznámili, jak prožívali svůj nový vztah – tak, jak jste to viděli z vaší strany. Můžete zmínit, jak se ženich změnil, když poznal nevěstu.
Krok čtvrtý – závěr (společná budoucnost):
Na závěr svatebního proslovu je dobré udělit pár rad do manželství a společného života. A hlavně poblahopřát novomanželům – popřát jim hodně štěstí, dětí, nehynoucí lásku, trpělivost a sílu v nadcházejících letech. Pak už jen zdvihněte sklenici a připijte.
“Svatební přípitek by měl každého z přítomných svatebních hostů dojmout, rozveselit a povzbudit.”
Svatební řeč by měla být pozitivní, měla by vyjadřovat radost a přání jen toho nejlepšího do budoucnosti novomanželů. Je přímo nevhodné zmiňovat ex-partnery nebo chyby z předchozích vztahů. Svatební proslov by neměl vyvolávat rozpaky natož pak kritizovat či vyčítat.